Du er velkommen til at kontakte os for information og med praktiske spørgsmål vedrørende foreningen, indmeldelse og presse.

Du er også velkommen til at kontakte os, hvis du har brug for rådgivning og støtte i forbindelse med din situation – enten som OCD-ramt eller pårørende. Hvad enten det drejer sig om generel information eller støtte og rådgivning, kan du kontakte os på:

 

Telefon: 70 20 30 91

Mail: kontakt@ocd-foreningen.dk

Adresse:

OCD-foreningen, Julius Bloms Gade 17, kld, 2200 København N

Sekretariatets telefontræffetider:

  • Tirsdag kl. 10.00-14.00
  • Torsdag kl. 10.00-14.00

Telefonrådgivningens træffetider:

  • Mandag kl. 10.00-12.00, kl. 19.30-21.30
  • Tirsdag kl. 17.00-21.00
  • Onsdag kl. kl. 18.30-23.00
  • Torsdag kl. 16.00-20.00
  • Fredag kl. 10.00-12.00, kl. 15.00-17.00

Hvis man på grund af travlhed på telefonerne i åbningstiden ikke kan komme igennem, kan man indtale besked og bede om at blive ringet op. Telefonrådgivningen bliver passet af frivillige i OCD-foreningen.

Ungelinjen

På OCD-foreningens ungelinje, har man har mulighed for at stille spørgsmål og få rådgivning fra andre unge, der også har OCD. Man kan ringe til ungelinjen hver torsdag fra 19-21 på telefonnummer 70 20 30 91.

Bestyrelsen

Edith Givskov Christensen
Tlf. 8624 2519 / 5240 6121
edith@ocd-foreningen.dk

Jacob Ravnskjær Hansen
Tlf. 60 37 84 82
Jacob_hansen_1994@live.dk

Dorthe Grunske Schmidt
Tlf. 2272 8620
dorthe@ocd-foreningen.dk

Nicoline Højris Mikkelsen
Tlf. 2985 9614
nicoline@ocd-foreningen.dk

Suppleanter

Christoffer Winger
Chwinger11@gmail.com
Tlf. 2112 4678

Gitte Højris Mikkelsen
gittehm@ocd-foreningen.dk
Tlf. 2980 9614

 

Lokalgrupper

Du er også velkommen til at tage kontakt til en lokalgruppe i dit område.

 

Lokalgruppe Århus

Kontaktperson vedr. Lokalgruppen, Børne-unge/
Forældregruppen:
edith@ocd-foreningen.dk Tlf. 5240 6121

 

Lokalgruppe Randers

Holder pause indtil videre.

 

Lokalgruppe Aalborg

Kontaktpersoner:

Gitte Højris Mikkelsen, Tlf. 29809614 gittehm@ocd-foreningen.dk

Kontaktperson i Ungegruppen

Nicoline Højris Mikkelsen, Tlf. 29859614 nicoline@ocd-foreningen.dk

 

Lokalgruppe Herning

Kontaktperson:

Edith Christensen, Tlf. 5240 6121 edith@ocd-foreningen.dk

 

Lokalgruppe Vejle

Kontaktpersoner:
Edith Christensen, kontakt@ocd-foreningen.dk Tlf. 5240 6121

 

Lokalgruppe Viborg

Kontaktpersoner:
Edith Christensen,  edith@ocd-foreningen.dk Tlf. 5240 6121

 

 

Lokalgruppe Esbjerg

Kontaktpersoner:
Tina Flindt, tinafl@ocd-foreningen.dk Tlf. 3017 2510 (kontakt vedr. møderne)
Charlotte Stausholm, sluppen5@hotmail.dk tlf. 5189 1696

 

Lokalgruppe Sønderborg

Kontakt vedr. møderne:
kontakt@ocd-foreningen.dk

(Her holdes indtil videre pause)

 

 

Lokalgruppe Fyn

Kontaktperson:
Dorthe Grunske Schmidt
Tlf. 2272 8620, dorthe@ocd-foreningen.dk

 

Lokalgruppe Lolland-Falster

Kontaktperson:
Carsten Stoemann Rasmussen
Tlf. 2993 7900, carsten@ocd-foreningen.dk

 

Lokalgruppe Roskilde

Kontaktperson:
Allan Holm, allanholm@ocd-foreningen.dk

 

Lokalgruppe København

Kontaktpersoner vedr. møderne:
Eva Sander Hansen, eva@ocd-foreningen.dk
Nicolai, nicolai.kbh@ocd-foreningen.dk

Lokalgruppe Hillerød

Kontaktperson:
Bente Thelin Brandstrup, bente@ocd-foreningen.dk

 

Lokalgruppe Bornholm

Kontaktperson:
Janette Jensen, 5193 5017 janette@ocd-foreningen.dk