Vi åbner for tilmeldinger til pårørendekurserne her på siden kl. 19.00, 4. april

OCD-foreningen har fået mulighed for at udbyde kurser for pårørende til OCD-ramte.

I efteråret 2024 udbydes 9 endagskurser fordelt på de 5 regioner og i 9 forskellige byer (se oversigt nedenfor). I foråret 2025 er der planer om at udbyde yderligere 8 endagskurser – også fordelt over hele landet. 

Kurserne kommer til at ligge på hverdage fra kl. 9.30 eller 10 til 15.30.

OCD (på dansk obsessiv-kompulsiv tilstand) er en angstlidelse, der er kendetegnet ved tilbagevendende tvangstanker og/eller tvangshandlinger. Det er en sygdom, hvor den ramte er fanget i et pinefuldt mønster af tvangstanker og tvangshandlinger og en rigtig hård sygdom at leve med.

Men OCD er faktisk også en rigtig hård sygdom at være vidne/pårørende til. På grund af OCD-symptomernes natur er OCD en af de psykiske lidelser, der påvirker livskvaliteten for de pårørende allermest. Det er derfor vigtigt, at man som pårørende passer på sig selv og tilgodeser sine egne behov.

Som pårørende til en OCD-ramt kan der være mange situationer, hvor det er stort set umuligt selv at finde frem til, hvad der er rigtigt at gøre. Tvivl og usikkerhed præger ofte relationen til den kære, og det kan være en rigtig svær balance, hvordan man som pårørende bedst støtter en OCD-ramt – uden samtidig at støtte OCD’en (for meget). Men nu er der hjælp på vej med pårørendekurserne.

Kursusprogrammet vil om formiddagen være oplæg om de mest presserende udfordringer for OCD-ramte. Efter frokost – fra kl. 13 til 15.30 – vil der være mulighed for i små grupper at tale sammen om det, der mere konkret presser sig på for dig som pårørende, for at dele konkrete erfaringer og for at stille underviseren mere konkrete spørgsmål.

Kurserne vil gå helt tæt på de situationer, som er særlig svære for pårørende til OCD-ramte. Udover beskrivelse af OCD og den måde, OCD fungerer på, vil underviserne fokusere på:

  • Hvordan du kan stå sammen med din kære mod OCD’en?

  • Hvad du kan gøre, når du som pårørende bliver involveret i OCD’en?

  • Hvad kan du gøre, og hvad skal du ikke gøre, når den OCD-ramte er i gang med tvangsritualer (”i OCD-loop”)? Do’s and dont’s

  • Hvordan er din rolle som pårørende til en OCD-ramt – som mor, far, søskende, nær ven osv.?

  • Hvad er din rolle som pårørende, når den OCD-ramte er i behandling?

  • Hvordan påvirker OCD relationen mellem den OCD-ramte og dig som pårørende?

Kurserne er for alle pårørende (fra 15 år) til OCD-ramte

Det koster 50 kr. (inkl. forplejning) for medlemmer af OCD-foreningen at deltage på et kursus og 100 kr., hvis du ikke er medlem.

OCD-foreningens pårørendekurser – Efterår 2024

Kurser i Region Nord, Midt og Syd:
Aarhus mandag 9. september 2024
kl. 9.30-15.30

Svendborg tirsdag 10. september 2024 kl. 9.30-15.30

Esbjerg torsdag 3. oktober 2024 kl. 9.30-15.30

Thisted mandag 28. oktober 2024 kl. 9.30-15.30

Aabenraa tirsdag 12. november 2024 kl. 9.30-15.30


Underviser Malene Klindt Bohni
er autoriseret psykolog og har mangeårig erfaring med behandling af OCD og rådgivning af pårørende i egen praksis, foredrag, undervisning og arbejde som psykolog ved Enhed for Angst og OCD, Aarhus Universitetshospital.

 

Kurser i Region Sjælland og Hovedstaden:
København torsdag 12. september 2024
kl. 10-15.30
Helsingør onsdag 9. oktober 2024 kl. 10-15.30

Roskilde torsdag 24. oktober 2024 kl. 10-15.30

Næstved onsdag 6. november 2024 kl. 10-15.30

 

Underviser Stine Næsted er autoriseret psykolog og har mangeårig erfaring med bl.a. behandling af OCD og rådgivning af pårørende i egen praksis samt foredrag og undervisning.

 

 

Der er 12 pladser på hvert kursus, og du kan tilmelde dig et kursus her på siden fra torsdag den 4. april 2024 kl. 19.

Spørgsmål om kurserne kan sendes til projektleder Mette Olesen
Mail: mette.olesen@ocdforeningen.com
Projekttelefon: 52334395 – mandag, onsdag, torsdag kl. 10-12