Hej, kender i denne epilepsi-medicin? Og hvis ja: virker den?
Og til Henning: led du kun af ocd, eller var du også deprimeret?
Glæder mig til svar
knus malene
Hej, kender i denne epilepsi-medicin? Og hvis ja: virker den?
Og til Henning: led du kun af ocd, eller var du også deprimeret?
Glæder mig til svar
knus malene
Hej Malene
Limictal anvendes i behandling af depression og som booster til SSRI.
Der står lidt mere om det her:
http://ocd-foreningen.dk/forum/viewt...light=lamictal
Jeg undskylder for den lange svartid,
jeg lider af tvangstanker som giver sig udslag i en foelelse af fysiske smerter, f.eks. ondt i haenderne, ryggen, foelelsesloese omraader paa huden og den slags. Disse smerter er dog kun inden i mit hovede, men hvis jeg f.eks. har en reel smerte et sted, kan tvangssymptomerne faa mig til at fornemme denne helt overdrevent.
Efterhaanden som jeg fandt ud af at smerterne kom tilfaeldigt, optraadte alle mulige steder, forstod jeg bla. pga. en kompetent laege at det var i hovedet den var gal. Fra da af kunne jeg nemmere abstrahere fra frygten for at fejle noget fysisk, og maaske blive invalid fordi jeg blev noedt ignorerede fornemmelserne, og derfor blev jeg mere deprimeret, ihvertfald blev jeg bevidst herom.
Nu er jeg heldigvis rask, og maa sige: hvis det kunne lade sig goere for mig, er jeg saamaend heller ikke i tvivl om at I andre kan blive raske. Jeg var *meget* syg.
For tiden forsoeger jeg at ophoere fuldstaendigt med Paroxetin/Seroxat, jeg gik fra 1/2 pille (10mg) til 0 for et par uger siden og har vaeret svimmel og uoplagt i en 10-dages tid siden. Jeg forventer dog snart at vaere tip=top igen hvis jeg da ellers er klar til at undvaere praeparatets antidepressive/antitvangstanke-virkninger.
Naar nu jeg har `levet` udelukkende af Lamictal et par maaneder eller saa, og ioevrigt ikke foeler jeg har behov for Paroxetin laengere, vil jeg tale med min psykiater om det vil vaere muligt at reducere Lamictaldosen.
Tvangshandlinger har jeg heldigvis aldrig haft, men altsaa: selvom mine tvangstanker har haft et psykotisk element (jeg troede smerterne var virkelige), er det ifoelge psykiateren stadigvaek ocd (hvad med at bruge en dansk ord), og det er derfor jeg dukker op her paa siderne engang imellem.