Jeg lægger nu et indlæg ind her i håb om lidt hjælp.
Som OCD ramt - under 18 år - hvad kan man "kræve" af hjælp dertil ?
Jeg har læst flere steder at folk går til behandling gennem distriktpsykiatrien hvor de bor gennem flere år.
Min undring er så at min søn kun har fået tilbudt 12 samtaler og beskeden er så at derefter må vi selv ud i byen og betale os til mere samtale.
Psykiateren begrunder det med at de ikke har flere resoucer at give og at min søns OCD kræver samtale-terapi i muligvis op til flere år.
Hvor kan jeg klage over en sådan beslutning, når nu det er psykiatren selv fra distriktpsykiatrien der har givet mig dette svar.
Jeg er godt nok igang med at få fat i vores kommune for at søge tilskud til psykolog ude i byen - men "lykken" ville jo klart være at min søn kunne fortsætte behandling hos den psykolog han skal starte de 12 samtale med.
Jeg er på herrens mark her - aner ikke hvordan jeg skal forholde mig til denne afgørelse.
Skal jeg mon bestille tid hos egen læge om evt. få ham til at gå videre med det ?
Kan han overhovedet være til hjælp i en sådan situation ?
HJÆLP SØGES.


Besvar med citat