hej hej![]()
jeg er en kvinde på små 30 år jeg har gået i lang tid og haft mistanke om at jeg kunne have en mild grad af OCD
det startede da jeg har været ca. 12 år hvor jeg skulle sætte koppen flere gange. lukke døren flere gange.. måtte ikke træde på revnerne i fortovet, var meget bange for at miste mine forældre så jeg i en periode tudede hver aften før jeg skulle i seng , jeg kunne ikke tåle at se splatterfilm da jeg så lå og tænkte på det i flere timer efter til jeg var badet i sved og endte i mine forældre seng da jeg ikke kunne sove så bange var jeg. det er svært at huske men der var andre små ting også.
da jeg så blev størrer spyttede jeg meget hvis jeg kom til at tænke på noget grimt eller ulækkert ( døden , en hundelort , svampe eller andet) jeg mente altså hvis jeg spyttede så kunne jeg få tankerne væk...lyder det skørt??
jeg kunne også holde vejret og puste kraftig ud som om jeg kunne komme af med tankerne på den måde .
fra jeg har været ca. 18 til nu hvor jeg er blevet voksen er der gået mange år hvor det ikke har været så mange tanker hos mig det er som om jeg har kunne konfrontere dem men jeg kan mærke at nu hvor jeg har fået familie er der mange ting som man selvfølge er bange for sker med sin familie og det kan godt komme igen med dumme tanker om at miste dem jeg tænker meget på hvad jeg skulle gøre hvad noget skete med dem eller hvis jeg ser noget grimt i tv som 11 septemper world trade center elller flodbølgen i thailand så sætter jeg mig nærmest i deres sko så jeg ser det helt klart for mig som om det var min familien det skete for, altså jeg sætter mange gange mig selv i den situation som jeg tænker på lige meget om jeg godt ved at det er bare en splatterfilm eller om det er naturkatestrofe.. giver det mening eller???
jeg håber nogle kan fortælle mig om jeg har OCD så vill jeg da få en forklaring på mine mærkelige tanker![]()
jeg er ikke meget plaget af dem men nok til at jeg tror at jeg er lidt småskør sometider så jeg håber ikke det bliver værer med alderen :(
hilsen lille kylling


??
Besvar med citat
