Viser resultater 1 til 2 af 2

Emne: Jeg ved godt det er lidt underligt!

  1. #1
    Registreringsdato
    Feb 2005
    Indlæg
    473

    Standard Jeg ved godt det er lidt underligt!

    Jeg er meget i tvivl om jeg har ocd, så derfor vil jeg gerne høre jeres mening, for nu syntes jeg mit liv er kommet ud på et side spor.
    Jeg har for ikke så lang tid siden, smidt min kæreste gennem flere år ud, jeg kunne simpelthen ikke holde det ud mere. Jeg har en meget åndsvag ide om at jeg ikke kan gå "stort" på toilet når han er der, og det må man sige var lidt af et problem når det nu en gang er naturens gang. Vi har boet sammen i 3 år, og nu kunne jeg bare ikke overskue det mere, hvis jeg virkeligt skal på toilettet bliver jeg meget angst og er nærmest klar til at hoppe ud af vinduet for at slippe. De enkelte gange jeg har været på toilettet hjemme hos os selv, har jeg været fuldstændig panisk og ude af mig selv, som om jeg har gjort noget rigtigt ulovligt. Disse tanker fyldte stort set hele min dag, jeg måtte ikke drikke kaffe og spise bestemte ting som kunne fremskynde at jeg skulle på toilettet. Hvis jeg kunne mærke at der var optakt til at jeg skulle på toilettet kunne jeg finde på de mest mærkelige udnskyldninger for at tage hjem til min mor sent om aftenen for at komme på toilettet, eller sende ham på tanken for at hente et eller andet, men når han så kørte af sted kom jeg alligevel ikke på toilettet for di jeg var så mange for at ham skulle komme, det eneste sted jeg kan gå på toilettet uden at blive angst er hos min mor, det skal lige siges at dette toilet kompeks har stået på siden jeg var 14. Jeg ved godt at det lyder meget mærkeligt. Jeg har det også sådan at når jeg har bestemt ritualer alt efter hvem jeg er på besøg hos, fx hos min mormor, kan jeg kun spise med et bestem slags bestik hun har osv. Jeg får hele tiden nye "ideer" om ting jeg skal undgå, eller gøre. Den ældste ide jeg har startede da jeg var helt lille måske 4 år, den går ud på at når jeg fx går sammen med en jeg holder af og der fx pludseligt står en skraldespand, SKAL jeg gå samme vej rundt om den som den jeg er sammen med, hvis jeg ved et tilfælde får gået den forkerte vej rundt gå løber jeg lige tilbage og gå den "rigtige" vej rundt. Jeg er fyldt op af alle disse mærkelige ideer og handlinger... men den jeg lider mest under er den med toilettet, det fylder måske 60 % af mine tanker på en dag. Jeg er begyndt at blive meget bekymret da jeg hele tiden får nogle nye ideer, og jeg tror snart ikke at jeg kan overskue flere. Efter min kæreste er flyttet, har jeg ingen problemer med at gå på toilettet, vel og mærke ikke hvis han er på besøg, det er sådan en lettelse, men så alligevel gør det så ondt på mig at jeg følte mig tvunget til at smide manden jeg elsker ud for at jeg kunne komme på toilettet. Når jeg læser om OCD er det primært med at vaske hænder, men kan det jeg har også være OCD eller er jeg bare dybt underlig??

  2. #2
    Registreringsdato
    Dec 2010
    Lokation
    Kolding
    Alder
    29
    Indlæg
    486

    Standard

    Hej med dig.

    Jeg synes, det lyder til, at det er OCD, du har. Der er faktisk en del med OCD, der har et toiletritual på den ene eller den anden måde. Jeg tror, at årsagen til, at vi ikke hører om det, er, at det er meget skamfuldt for de fleste. Det er nok noget af det, man føler er mest privat. Mennesker uden OCD kan også have problemer med at være på toilettet, når der er andre i nærheden. Det skyldes vel, at man er flov over, at man skal af med noget. Der er dog ingen grund til det, da det, som du selv skriver, er naturligt at skulle på toilettet. Jeg har haft en periode, hvor jeg selvom, jeg virkelig skulle tisse, så kunne jeg ikke, hvis der var nogle i nærheden af toilettet. Jeg ville ikke have, at andre hørte det. Jeg fik nogle gange meget ondt i maven pga. det. Nogle personer med OCD er bange for deres egen afføring. Det ved jeg ikke, om du er :?: Jeg er dog ret overbevist om, at det er OCD, du lider af. Det virker til, at du har en eller anden form for angst for at gå på toilettet, når din kæreste er der. Er du bange for, at han tager afstand fra dig, eller er det noget andet :?:

    Jeg synes, at du skal begynde i noget behandling. Det med skraldespanden lyder ihf. som OCD. Du er meget velkommen til at skrive igen, hvis du har flere spørgsmål.
    Med venlig hilsen

    Lisbeth
    www.ocd-inderstinde.dk

    Den største fejl, du kan gøre i livet, er at være evig angst for at gøre en.
    Elbert Hubbard

Lignende emner

  1. lidt engelsk humor
    By bagatellen in forum Blandede bolsjer
    Svar: 3
    Nyeste indlæg: 26. January 2010, 13:36
  2. Er lidt i tvivl
    By Boo in forum Tvangstanker Tvangshandlinger
    Svar: 5
    Nyeste indlæg: 23. July 2009, 11:24
  3. når godt bliver gjort til dårligt
    By endnu en 28 in forum Tvangstanker Tvangshandlinger
    Svar: 0
    Nyeste indlæg: 29. January 2009, 10:35
  4. øhhh lidt af hvert
    By 1234 in forum Tvangstanker Tvangshandlinger
    Svar: 5
    Nyeste indlæg: 6. June 2007, 22:38
  5. Lidt tanker om det at leve med OCD
    By bagatellen in forum Tvangstanker Tvangshandlinger
    Svar: 3
    Nyeste indlæg: 2. June 2007, 23:54

Regler for indlæg

  • Du kan ikke oprette nye tråde
  • Du kan ikke skrive svar
  • Du kan ikke indsende vedhæftninger
  • Du kan ikke rette dine indlæg
  •